כיצד נקבע מחיר ההובלה

כיצד נקבע מחיר ההובלה?

איך נקבע מחיר הובלה? למה חברה אחת זולה או יקרה מהשניה?
שבוע שעבר קבעתי עם בעלי שהיום אני מתחילה לקבל הצעות מחיר להובלה, כי כבר בחודש הבא אנחנו חייבים לפנות את הבית שלנו. בית אחר כבר מצאנו, אך עוד לא סגרנו עם מוביל והתאריך מתקרב.

אז הנה אני היום מראה, כבר בפעם השלישית, למובילים את הבית. מסבירה להם מה עובר ומה לא, מה בעלי יפרק ומה הוא לא יודע לפרק ,מה בסימן שאלה עובר או לא. בסיום כל הסיורים החלטתי לעשות איזה טלפון או שנים לחברות נ וספות ולקבל הצעת מחיר בטלפון. האמת שאני בהלם מההפרשים שיש במחיר בין חברה לחברה. הראשונה הציגה מחיר של 2000 שח, השנייה היתה זולה יותר והמחיר היה 1100 ואילו השלישית נתנה הצעת מחיר של 3150, טיפה הזוי אבל היא הייתה ההצעה הכי מפורטת. בטלפון היה אחד שנתן מחיר של 4000 שח בלי פירוט ובלי שום הסבר ועוד

חברה שדיברתי איתה בטלפון נתנה מחיר של 1500 שח. הבדלים כל כך משמעותיים שקשה לדעת במה לבחור. ההצעה של 1500 שח קוסמת לי מאוד, אך גם החברה שהציעה 2000 נלקחה כאופציה. עכשיו רק שיחה לבעלי, כי בהוצאה כה גדולה חייבים להתייעץ עם בן הזוג. ואכן גם בעלי היה בהלם מההפרשים שהיו בין החברות. דני, חבר של בעלי מהעבודה שמע אותו מדבר איתי על מוביל ואמר לו עזוב אותך מכולם ,יש לי מוביל הכי טוב בעולם! בחצי מחיר ממה שקיבלת. וכך בעצם אני מוצאת את עצמי מדברת עם עוד מוביל ושוב מסבירה מקרר מדיח ספה ארון לפרק ו….. כבר נמאס לי, אבל דווקא הוא עושה רושם בסדר. אמרתי שהגענו דרך דני שעשה איתו כבר פעמיים הובלה והמליץ עליו בחום ואפילו הזכרתי שדני אמר שהמחירים שלו מאוד נוחים .

ואכן המחיר שהוא הציע היה 1200 שח. "בסדר אני אדבר עם בעלי ואני אחזור אלייך. אני רק רוצה לדעת האם יש ביטוח להובלה". "בטח איזו שאלה יש ביטוח מלא" כך הוא ענה לי. מיד טלפון לרועי, בעלי, הסבר קצר ותוך חצי שעה כבר חזרתי אליו לסגור את ההובלה. הוא שאל אותי אם "המחיר של ה 1200 שח זה המחיר הכי זול שקיבלת?", אך אמרתי לו "מה פתאום המחיר שלך היה באמצע הכי זול היה 800 שח". "טוב" הוא אמר וסגרנו תאריך. "תגיד אתה לא שולח לי איזושהי הזמנה ו/או אישור להזמנה?". "לא ,מה את לא סומכת עליי? דברי עם דני שוב, אל תדאגי הכל היה בסדר".

טוב יום ההובלה הגיע בשעה טובה, את כל ההתמחרות מול המובילים השניים אני כבר לא כל כך זוכרת. גם את העובדה שהמוביל שלנו היה הכי זול ,אני גם לא כל כך זוכרת. מה שכן השעה כבר 9 בבוקר ,"איפה הוא?". "מה את דואגת? דני יודע מה הוא אומר וחוץ מזה כבר דיברתי עם המוביל, הוא אומר שהיה לו פנצר ותוך חצי שעה הוא מגיע". אין על בעלי הוא תמיד יודע איך להרגיע אותי. "טוב נו רועי תתקשר אליו שוב! נראה לי שהוא לא יגיע, השעה כבר רבע ל11 ,הוא אמר שב 7וחצי הוא מגיע. כמה זמן לוקח לתקן פנצר? תתקשר לדני ותגיד לו שידבר איתו".

"דני מה קורה זה רועי, תגיד המוביל הגיע אליך בזמן, כי אנחנו קבענו לשעה 7". "מה אתה אומר? אלי הוא הגיע בול בזמן. אני ברגע זה מתקשר אליו" . "הלו הלו" לא זה תפוס. אחרי כ 20 דקות : "הלו מה נשמע זה דני, מה קורה עם ההובלה של רועי?". "רועי? איזה רועי?" שואל המוביל. "רועי שהיית צריך להיות אצלו ב 7 בבוקר". "אה דני תקשיב יש לי בעיה, לא נעים לי אבל אבא של העובד שלי נפטר ב6 בבוקר והוא נסע עם המשאית לבית החולים. אני לא מצליח למצוא אותו." "רגע רגע רגע מה אתה אומר לי שלא מגיעים אל רועי היום ". "לא לא אל תדאג אנחנו בטוח מגיעים רק טיפה יותר מאוחר. תשמע אני כבר חוזר אלייך פשוט החברה פה עם פסנתר אני חייב לעזור". טו טו טו טו "מה הלו הלו מה פסנתר ???אמרת שלא עובדים היום. הלו?" טו טו טו.

מיד דני התקשר וסיפר לנו את מהלך השיחה עם המוביל. בסוף השיחה הגענו לתובנה- שהמוביל כבר לא יגיע. ואנחנו חייבים למצוא מוביל דחוף! עוד יום בבית עולה לנו קנסות והדיירים החדשים נכנסים מחר.כל שנותר הוא לנסות לדבר עם המובילים האחרים שהיו פה ונתנו הצעות גבוהות יותר. כמובן שישר פניתי למוביל שהציעה 1800 שח. "הלו כן היי זאת מירב שרוצה לעבור מזכרון לת"א, דיברנו לפני חודש, הצעת לי מחיר של 1800 שח". "טוב למתי את רוצה לסגור?". "לעכשיו.." אחרי שהמוביל בדק האם ביכולתו להגיע,הוא חזר אלי בתשובה חיובית ושהוא יגיע השעה 13:00. שמבחינתי היתה שעה מאוד מאוחרת להובלה כזו בה אנחנו צריכים להגיע לת"א ולהוציא את הילדים מהגן.

השעה 14.30 והוא סוף כל סוף הגיע. "טוב זה הבית , בוא נעשה סיבוב תראה מה צריך להוביל. זה ממש לא הרבה טיפה מזה ויש גם לפרק ולהרכיב את הארון ואת המיטה". "טוב תקשיבי את לא אמרת לי כך מקודם ועל כן מחיר ההובלה הינו 4300 שח". "מה???מאיפה הבאת את המחיר הזה" הרי הוא עבר בבית בהצעת המחיר והסברתי לו הכל, הוא כנראה הבין שאנו תקועים ומנסה לנצל את המצב. לאחר משא ומתן לא נעים הגענו לפשרה של 3800 שח ועוד בסוף הרגשנו צורך להודות לו על ההנחה שנעשתה.
וזהו סוף הסיפור.

עכשיו אני לא חושב שאני בכל צריך להסביר מה בעצם קרה פה, בכל הסיפור הזה כולם מבינים מה בדיוק קרה. אבל מה שאתם לא מבינים זה מה שקורה מאחורי הקלעים וזה המסר שאני רוצה להעביר פה .המחירים משתנים מחברה לחברה מכמה סיבות: יש כאלו שרוצים להרוויח יותר ,יש כאלו שלא יודעים לתמחר, יש כאלו שהעלויות שלהם גבוהות יותר משל היתר ועוד כמה סיבות.לכל אחד מהמיקרים ניתן היתייחסות.

הראשון רק רוצה להרויח יותר זה הבחור עם ההצעה של ה 4000 שח, תוך כדי שיחה בטלפון הוא בודק ביומן ורואה שהוא כבר מלא ואין לו מקום. אז הוא אומר בשביל 4000 שח אני אמצא פיתרון.

השני לא יודע לתמחר, עד לפני שנה הוא עבד בחברת הובלות וכשראה שבעל הבית מרויח כסף, הוא אמר לעצמו- אני לא כמו כולם, אני אקנה משאית משלי ואני אעשה את ההובלה וכך אף אחד לא יעשה כסף על הגב שלי . אני אהיה טיפה יותר זול וכך אני אקבל יותר עבודה . הגישה הזו, נגיד והיא טובה. רק שהוא לא מספיק מקצועי לתמחר את ההובלה. כך שבסופו של דבר, טוב שהוא לא הוזמן להובלה. כי אם לתמחר הוא לא יודע, אז מה יהיה בהובלה עצמה…

השלישי אמר ניתן הצעה זולה אבל לא זולה מידי לא להיות מחשיד נגיע להובלה עצמה ושם נעלה את המחיר. נעשה מחיר שמתאים לי, לא זול נכפיל ואפילו נשלש את המחיר בטענה שזה לא מה שסוכם. ואם הם רוצים הובלה זה המחיר,מתאים מתאים, לא מתאים אני הולך.

 

מה המשמעות של מחיר ההובלה?

רק נזכיר שהוא היה הכי מסודר, עבד הכי נכון. רק מה שאנחנו הסקנו הוא שהנה אחד שמנסה לעקוץ אותנו . אנחנו רק צריכים להוביל את הדירה שלנו מזכרון לתל אביב. אותו אחד ישב הסביר את ההצעה שלו בצורה מאוד מובנת ,הסביר עלות נפרדת לפירוקים והרכבות, נתן מחיר להובלה ואף נתן מחיר נוסף, אם יהיה צורך לחזור עם עוד משאית. כך שכל העלויות ידועות מראש. מה שלא יקרה פה -לא תהיה הפתעה. אבל אנחנו חשבנו שההצעת מחיר הזו היא הפתעה ובעצם לא חיפשנו הפתעות רק חיפשנו לעבור דירה מזיכרון לתל אביב. ואז מה אם הוא מסודר, הוא רק צריך להוביל ועל כן פסלנו אותו על הסף.

ופה אני חושב שכדאי לדעת למה המחיר שלו היה יקר יותר. הרי בסופו של דבר, לא נראה שהוא ניסה לעקוץ. הוא היה מאוד נחמד ונראה מאוד מקצועי .אז למה בעצם הוא צריך להיות יותר יקר? טוב אז כך-נזכיר שהוא היה היחיד שהוסיף מעמ להצעה שלו, היום אני רושם את המאמר הזה כאשר מחר המעמ עולה ל 18%, בעקבות המצב הכלכלי במדינה שגם פה כנראה שאם הינו עובדים נכון אבל בואו לא ניכנס למקרו ולמיקרו . נחזור טיפה לנושא אז אמרנו המחיר של המסודר היה כבר כולל מעמ 17% או 18%, שזה כבר הפרש משמעותי.

בנוסף כאשר מוביל מתעקש על מע"מ, זה סימן שהוא עובד לפי הספר ורק שתדעו לעבוד לפי הספר קשה מאוד ויקר מאוד . כלומר הוא מעניק לעובדיו תנאים סוציאלים, אותם תנאים שאתם כל כך רוצים מהמעביד שלכם וגם חושבים שמגיעים לכם אותם התנאים, כי הרי אתם לא עבדים. אתם עובדים במקום עבודה מסודר ואתם לא מוכנים לעבוד בלי התנאים האלו. אז אל תתנו לאחרים לעבוד בלי אותם התנאים. הפרשות לפנסיה ופיצויים כל אלו מתווספים למיסים הנוספים שחלים על העסק מעבר למס ערך מוסף ובסופו של דבר בשוק שהוא רובו שחור, תכבדו את המוביל שמתעקש על המעמ ותבינו שכנראה הוא גם ידע לתת את השרות שאתם משלמים עליו .